top of page
received_398244214501627_edited.jpg

RZĄDCÓWKA SULERZYŻ — WITAMY!

Historia wciąż żywa

Witaj w Rządcówce Sulerzyż, gdzie historia miesza się z teraźniejszością...

...jest takie miejsce na świecie które do mnie mówi... W którym czuję, że ziemia oddaje mi swoją energię, a dzień rozpoczynam uśmiechem. Gdzie to co w środku, ważniejsze jest niż na zewnątrz. Gdzie ludzie ze sobą rozmawiają i śmieją się do łez od poranka aż do świtu. Gdzie jest szacunek do drugiego człowieka i do braci mniejszych jest na pierwszym miejscu. Gdzie problemy są rozwiązywalne, a nie przemilczane. Gdzie rytm życia wyznacza przyroda...a wycieczki za betonowy mur sa wyczekaną przyjemnością.
Dziekujemy Ricardo.

received_2685448878242568_edited.jpg

RZĄDCÓWKA SULERZYŻ W KILKU SŁOWACH

Zapraszam na niezwykłą podróż!

Rządcówka to dom zabytkowy w miejscowości Sulerzyż, którego karty historii odkryć można od roku 1900. 
Weź udział w wirtualnej wycieczce a poznasz historię i tajemnice związane z tym miejscem, zachęcamy też aby odwiedzić naszą niezwykłą zrzutkę i przyłączyć swoją cegiełkę na remont domu. Poniżej odsyłacz-Link do naszej zrzutki. Dziękujemy z całego serca za każdą wpłatę!

received_681366912463907_edited.jpg

RZĄDCÓWKA W UKŁADZIE PRZESTRZENNYM MAJĄTKU SULERZYŻ

historia i powstanie majątku

 

Wieś Sulerzyż wzmiankowana już w 1384 roku, jako ulicówka dwustronna po północnej i południowej stronie drogi biegnącej z Ościsłowa w kierunku Rydzewa, oraz Rutek i Kanigówka.

Budynek Rządcówki wzniesiony został około 1900r na podstawie opracowanych w latach 1893-97 projektów. Budynek reprezentować miał w założeniu typ klasycystycznej, popularnej budowli używanej przez elity małych miejscowości- lekarzy, aptekarzy, weterynarzy, czy nauczycieli.

Rządcówka położona w centralnej części wsi z pozostałością niewielkiego parku i sadu, oraz dawnym podwórzem gospodarczym gdzie znajdowała się torfiarnia.

Układ przestrzenny wsi składał się trzech części: wsi, zespołu dworsko-folwarcznego, oraz kościoła.

Na zespół dworsko-parkowy składały się: 

-części parkowo-dworskiej

-części folwarcznej

-rządcówki

-drewnianych czworaków

P1000272.JPG

RZĄDCÓWKA W ASPEKCIE HISTORYCZNYM

Historia miejsca na którym zostanie wybudowana Rządcówka jest niezwykła, zapraszam do lektury...

W miejscu budynku w latach 60-tych XIXw. teren był niezabudowany. Tutaj miejsce miał epizod z potyczki Powstańców z 1863r. z wojskami rosyjskimi-mianowicie zginął tu kuzyn właściciela majątku Kanigowskiego, pochowany następnie w kaplicy grobowej na cmentarzu przykościelnym.

Oficjalnie budowa Rządcówki związania była jakby mogło się wydawać z patriotyczną działalnością niepodległościową właścicieli Sulerzyża - prowadzenie szkoły z tajnym nauczaniem, oraz przygotowaniami do planowanego kolejnego powstania-budynku dla potrzeb wojskowych-siedziba sztabu.

Kluczowa była tu lokalizacja-przy skrzyżowaniu ważnych dróg przy jednoczesnej osłonie z każdej strony przez wieś, park, plebanię i kościół. Takie przeznaczenie budynku wzniesionego w miejscu bohaterskiej śmierci krewnego  właściciela mogło być odczytywane przez mieszkańców jako forma patriotycznego pomnika. 

Walory budynku wykorzystywane były przez długi czas-podczas I Wojny Światowej, jak też podczas Wojny Polsko-Radzieckiej w 1920r. , a także podczas II Wojny Światowej.

JA I MOJA SIOSTRA

kim jesteśmy?

210949836_2801831930107226_7592356101493859774_n.jpg

Magda i Rysia-tak się nazywamy.

Ten dom to dla nas bardzo ważne miejsce.

Tu w Rządcówce urodził się nasz tata i jego siedmioro rodzeństwa. To tu spędziłyśmy dzieciństwo przyjeżdżając do babci w każdy wolny czas. Było nas tyle wnucząt, że rosół jadło się na schodach przed domem- to był niezapomniany czas..

 Do tej pory gdy siadamy będąc  przejazdem na schodach trudno jest wstać i jechać dalej.

 

W latach 90tych po niemal stu latach użytkowania dom nadawał się do rozbiórki.

Wtedy to mój tata zobowiązał się do remontu, zgłosił budynek do rejestru zabytków i zaczął powoli spełniać swoje zobowiązanie.

Tata był nauczycielem, jego emerytura nie była mała, ale też nie była wystarczająca aby prężnie prowadzić prace remontowe. Mimo to wymienił dach, postawił kominy zewnętrzne, wymienił stolarkę okienną, zlecił wykonanie wylewki betonowej w całym domu. Pojawiły się też dwa nowe drewniane sufity, ale to już dzięki pracy taty i męża Rysi-Sławka. Potem odwodniliśmy dom i w zasadzie na tym stanęły prace. Jest jeszcze Paweł, kolega z Sulerzyża, który zrewitalizował nam teren zielony i do tej pory czuwa aby dom nie zarósł nieplanowaną zielenią.

 

Tata nasz odszedł w 2015 roku prosząc nas wcześniej o kontynuację swojego zobowiązania.

W domu zachowane są zabytkowe piece i stolarka drzwiowa, piec chlebowy, mamy przewiezione i zabezpieczone wiele eksponatów z czasów I II Wojny Światowej.

Tata mial marzenie, aby z  zachowanych dokumentów i przedmiotów stworzyć w jednym z pomieszczeń domu Regionalną Izbę Pamięci.

 

I właśnie dlatego dziś jesteśmy tu dla Was, chcemy aby historia tego miejsca była nadal żywa.

Na portalu zrzutka.pl ruszyła zbiórka pieniężna na remont budynku:

https://zrzutka.pl/zrzuc-sie-na-rzadcowke

Zachęcamy też do wpłat datków poprzez przycisk PRZEKAŻ DAROWIZNĘ na samej górze strony. (każda suma będzie dla nas ważna)

Mamy nadzieję na pomoc od WAS-darczyńców, aby móc utrzymać zabytkową Rządcówkę w takim stanie, aby mogła w przyszłym czasie gościć osoby, które interesują się historią Mazowsza.

 

Zapraszamy gorąco do uczestnictwa w tym projekcie, będzie to dla nas nieoceniona pomoc. Na blogu w miarę postępu prac będziemy dokumentować ich przebieg.

W galerii jest wiele ciekawych zdjęć z naszego miejsca-samej Rządcówki, jak i zabytków Sulerzyża.

Są fotografie natury jak i zdjęcia moje, oraz Rysi z mężem Sławkiem. Jest też oczywiście zdjęcie najważniejszej osoby-naszego Taty Ryszarda, którego zawsze nazywaliśmy Ricardem.

No posts published in this language yet
Once posts are published, you’ll see them here.
received_326580408661377_edited.jpg

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Jeśli masz pytania, chcesz uzyskać więcej informacji o  Rządcówce Sulerzyż, skontaktuj się z nami.
Zapraszamy też do zrzutki!

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page